Профілактика плоскостопості


Плоскостопість - досить неприємна недуга, яка формується в ранньому дитинстві та здатна негативно позначитися на всьому подальшому житті дитини. При плоскостопості порушується опорна функція нижніх кінцівок, погіршується їх кровопостачання, в наслідок чого з'являються болі, а іноді і судоми в ногах. Стопа стає пітливою, холодною, синюшною. Сплощення стопи впливає на положення тазу і хребта, що веде до порушення постави. Діти, які страждають плоскостопістю, при ходьбі широко розмахують руками, сильно тупотять, підгинають ноги в колінах і тазостегновому суглобі, хода їх напружена, незграбна.

У дошкільному віці стопа знаходиться в стадії інтенсивного розвитку, її формування ще не завершене, тому будь-які несприятливі зовнішні впливи можуть призводити до виникнення тих чи інших функціональних відхилень. Разом з тим у цьому віковому періоді організм відрізняється великою пластичністю, тому можна призупинити розвиток плоскостопості або виправити його шляхом зміцнення м'язів і зв'язок стопи.

Для попередження плоскостопості рекомендуються помірні вправи для м'язів ніг і стоп, щоденні прохолодні ножні ванни, ходіння босоніж. Особливо рекомендується ходіння босоніж влітку по пухкої, нерівній поверхні, так як при цьому дитина мимоволі переносить вагу тіла на зовнішній край стопи і підтискає пальці, що сприяє зміцнення склепіння стопи. Успішна профілактика і корекція плоскостопості можливі на основі комплексного використання всіх засобів фізичного виховання: гігієнічних факторів (гігієна взуття і правильний її підбір відповідно з призначенням) і фізичних вправ(спеціальні комплекси вправ, спрямовані на зміцнення м'язів стопи і гомілки і формування склепінь стопи).

Робота по профілактиці плоскостопості у дітей в умовах дошкільного закладу проводиться систематично. На заняттях з фізичної культури, під час ранкової гімнастики та в групах педагоги використовують спеціальні вправи для стоп, спеціальні ортопедичні килимки, ходіння босоніж по килимку або підлозі ( в літній оздоровчий період – по землі, піску, траві).

 

В дошкільному закладі створено  повноцінне розвиваюче фізкультурно-оздоровче середовище – необхідним обладнанням та інвентарем, які сприяють зміцненню м'язів стопи і гомілки і чинять позитивний вплив на формування склепінь стопи, обладнано спортивну залу та куточки рухової активності в групах (ребристі і похилі дошки, скошені поверхні, гімнастична стінка, мотузкові сходи, обручі, м'ячі, скакалки, масажні килимки, гімнастичні палиці, гімнастичні мати, спеціальні тренажери, масажери для ніг, масажні доріжки). У дітей є можливість застосовувати обладнання систематично – під час проведення організованої діяльності з профілактики плоскостопості або самостійно під наглядом педагога. Крім того, в літній оздоровчий період активно використовується «Стежинка здоров’я», яка обладнана  різними ділянками з природним наповненням – керамзит, пісок, дерев’яні конструкції, трава, дрібне каміння.