ВООК-ПРОСТІР ДЛЯ МАЛЕЧІ


Хочешь змінити світ -

сам стань цією зміною

 

Передумовою розробки Проекту стали основні засади конституційного ладу, що передбачають підтримку розвитку української мови, культури, історичної свідомості української нації. Відповідно до ст. 10 Конституції України держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України.

           Але, вільний вибір мови навчання є невід’ємним правом громадян України. Громадянам України гарантується право отримання освіти державною мовою, а в межах території, на якій поширена регіональна мова  – цією регіональною мовою. Це право реалізується через мережу дошкільних, загальних середніх, позашкільних, професійно-технічних і вищих державних і комунальних навчальних закладів із різними мовами навчання, яка створюється у відповідності з потребою громадян у мові навчання.

У нашому дошкільному закладі, відповідно до бажань батьків вихованців та їх заяв, визначена російська мова навчання і виховання дітей. Діти  дошкільного віку в Запорізькому  полікультурному регіоні перебувають  у стихійному  двомовному  оточенні (у сім’ї, у повсякденному спілкуванні  з однолітками,  перегляду телепередач тощо). Тому, виникає нагальна потреба  долучення  дітей до вивчення  державної мови  України.

            Одним із могутніх, ефективних засобів – є використання  впливу засобів літератури на розвиток  мовлення особистості.

          Даний Проект розроблено  з метою реалізації заходів «Програми розвитку і функціонування української мови в м. Запоріжжя на 2016–2020 роки», Програми розвитку і функціонування української мови в Запорізькій області на 2016–2020 роки, яка була прийнята рішенням № 5 Запорізькою обласною радою від 25.02.2016.,  Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 16.06.2015 № 641 та завдань Базового компоненту дошкільної освіти (нова редакція).

Мета проекту:

Створити оптимальні умови для реалізації конституційних гарантій на функціонування української мови, розвиток інтерактивного середовища для вільного спілкування  українською мовою в закладі дошкільної освіти  з визначеною російською мовою навчання  та виховання, подолання деформації національного мовно-культурного та мовно-інформаційного простору виховання поціновувача української дитячої літератури, гармонійно розвиненої, національно свідомої особистості дитини-дошкільника.

Основні завдання проекту:

1.  Формування цілісного бачення світу мови та мовлення, реалізація мовленнєвих можливостей дітей дошкільного закладу для всебічного розвитку особистості засобами інноваційних технологій «Лепбук» «Буккросинг».

2.Стимулювання читацьких інтересів дітей дошкільного віку, зацікавлення їх класичною та сучасною українською літературою, літературою, друкованою українською мовою.

3.Вдосконалення  читацької  культури дітей.

4.Подолання мовного бар’єру  у використанні  української мови  педагогами закладу.

Шляхи реалізації проекту:

1.Використання інноваційних освітніх технологій для розвитку українського мовлення  дітей дошкільного віку в умовах полікультурного  оточення;

2.Залучення до співпраці закладів соціокультурної спрямованості: Запорізького національного університету, Запорізької міської дитячої бібліотеки ім.Андросова,  книжкових  магазинів «Книгарня Є», «Папірус».

3.Створення умов для самоосвітньої  діяльності  педагогів.

4.Обладнання в закладі локації «Книжковий сад» для читання, спілкування, обміну думок.

5.Створення україномовного інформаційного середовища на офіційному веб-сайті закладу; популяризація роботи за Проектом. 

 

Реалізація проекту дасть можливість запровадити систематичну роботу з дітьми,  у напрямку формування цінностей, зокрема поваги  до  української літератури, української мови.


Етапи реалізації проекта


Книжки українською мовою

 Група досвідчених педагогів за підримки  книжкового магазину "Книгаря Є" придбала різноманітні дитячі книжки для проекту. Було обрано книги не тільки казкарів та класиків дитячої літератури, але й сучасних авторів. Книги обиралися згідно вікових вимог та виключно українською мовою.



Мовні хитрунці на кожен день

08.02.2018 р. та 15.03.2018 р. для педагогів закладу було проведено семінари-тренінги "Мовні хитрунці на кожен день". Керівник тренінгів - Олена Ольшанська, викладач та поетеса, куратор проекту "Безкоштовні курси української мови". Тренінги проводилися з метою подолання мовного бар'єру у педагогів та підвищення рівня ефективності спілкування українською мовою з колегами, дітьми та їхніми батьками.



Локація "Книжковий сад"

Створення сучасного предметного простору направлено на реалізацію основних завдань проекту: стимулювання читацьких інтересів дітей дошкільного віку, зацікавлення їх класичною та сучасною українською літературою та літературою, друкованою українською мовою, вдосконалення читацької культури дітей.

Локація "Книжковий сад" наповнена  м'якими диванами, стелажами та прикрашена тематичним розписом стіни.



Конкурси читців

В березні 2018 року в групах пройшли Конкурси читців віршів класиків української літератури та сучасних авторів. Діти демонстрували свої вміння виразно декламувати вірши та вдосконалювали володіння українською мовою.



Зустрічі з дитячою книгою

В період  з лютого по жовтень 2018 року для вихованців було організовано декілька зустрічей з представниками Запорізької міської дитячої бібліотеки. Метою зустрічей було ознайомлення з дитячою книгою та заохочення малечі до читання. Працівники бібліотеки не тільки зустрічали дітлахів в бібліотеці, а й приходили в заклад, де знайомили з новинками сучасної української книги для дітей.

 



Леп-бук "Українські народні казки"

Для закріплення та систематизації знань дошкільників про українські народні казки, а також для вдосконалення володіння українською мовою, було створено леп-бук "Українські народні казки".  Діти мають змогу не тільки згадати сюжети казок, але й самим розповідати їх.



Виставки малюнків

З 5-9.11.2018 р. в групах проходили виставки дитячих малюнків за мотивами творів з книжок "Книжкового саду", які дітям читали батьки та педагоги. Найкращі малюнки було відібрано для прикрашання музичної зали для проведення літературних змагань "Воок-ринг".



Літературні змагання "Воок-ринг"

09.11.2018 р. в закладі пройшли літературні змагання "Воок-ринг" для дітей старшого дошкільного віку. Метою змагань було виявлення рівня володіння українською мовою та знання українських народних казок та казок відомих казкарів.



Диктант національної єдності

09.11.2018 р. педагоги закладу взяли участь у загальноукраїнському "Диктанті національної єдності", щоб не тільки перевірити свої знання української мови, а й підтримати гасло цьогорічного диктанту: "Нас багато. Ми різні. Але нас об'єднує спільна мета".

 



Мовні хитрунці на кожен день

16.01.2019 р. та 15.03.2019 р. для педагогів закладу було проведено черговий семінар-тренінг "Мовні хитрунці на кожен день". Керівник тренінгів - Олена Ольшанська, викладач та поетеса, куратор проекту "Безкоштовні курси української мови". Тренінг проводився з метою вдосконалення звуковимови та правописання слів.