АГРЕСИВНА ДИТИНА: ДОПОМАГАЄМО ПОДОЛАТИ ГНІВ


Батьки, які вирішили серйозно зайнятися проблемою контролю раннього прояву агресії у поведінці дитини, потрібно завжди пам’ятати – дивлячись на поведінку дитини, вони бачать, як у дзеркалі відображення свого способу життя. Те, що доведеться виключити при дитині «розбори польотів»: не використовувати в розмові сарказм, крики, виключити сімейні скандали дуже істотно, але далеко не все.

На телебаченні часто демонструють усілякі страшилки у фільмах та мультфільмах. Потрібно як можна швидше виключити їх перегляд дитиною. Навіть доброякісна агресія: як захистити себе, друзів, є закликом знищити або вдарити. Дитина повинна відчувати себе потрібним: увага, що їй приділяється, має проявлятися не від випадку до випадку. Малюк не повинен відчувати себе тягарем, коли мама або тато чимось зайняті своїм, навіть розмовляючи з ним, батьки беруть участь у вихованні.

Роблячи зауваження, потрібно стежити в якій формі спілкування дитині намагаються пояснити його помилки: непрощенні агресія і приниження. Якщо дитина щось не розуміє, або у нього не виходить, потрібно допомогти йому в цьому і, можливо, навіть кілька разів. Якщо дитині правильно пояснити на прикладі інших дітей, що битися, кусатися, лаятися, це погано, і робити це неодноразово, у світогляді дитини закріпитися агресивну поведінку як щось недобре. Особистий приклад батьків: ласка, теплота відносин, дружнє поводження з іншими батьками довершить навчання.

Потрібно освоїти кілька ігрових комплексів, які допомагають приборкати лють: дитячі психотерапевти пропонують цілу систему таких занять. Батьки повинні відмовитися від тілесних покарань. Потрібно виключити розмови про агресивність  дитини в його присутності.

Помилки батьків: поради психолога

Кращими батьками можуть бути лише підготовлені батьки: спеціальні курси, література, відеоуроки, можна і потрібно використовувати все, щоб виключити помилки у спілкуванні з дитиною.

Головною з помилок батьків, які викликають гнів і роздратування дитини є, звичайно ж, агресія самих дорослих, спрямованих на малюка. Гнівні зауваження, крики, тілесні покарання жодним чином не мають позитивного результату. Від дитини не можна в ранньому віці вимагати виконувати всі беззаперечно і тому порядку, який подобається батькам, це пригнічує ініціативу. Гірше всього, якщо за непокору малюка неправильно карають: забороняють грати, не розмовляють з ним.

Дитина буде відповідальною, але це може викликати в його психіці бунт і розвивати агресію. Довіра батьків, любов і спокійний мікроклімат в родині, ось основні чинники, які служать основою розвитку нормальної психіки у дітей.

Що радять психологи

Дитина є продовженням нас і дуже важливо, щоб вона пройшла свій шлях без повторів помилок батьків. Батьки не повинні шукати легких шляхів для виховання своїх дітей: терпіння, посидючість, правильні дії  в кінцевому результаті сторицею винагородяться.

  • Покарання повинні бути у такій формі, щоб дитина не відчував біль, а бажання виправиться.
  • Караючи дитину, не потрібно прагнути принизити його.
  • Привчати його стримувати агресивність, контролювати його, демонструючи на власному прикладі.
  • Дати дитині можливість «спустити пар», після конфліктної ситуації в процесі гри або іншим способом.

Замість висновку

 

Якщо сім’я зіткнулася з дитячою агресією, то слід набратися терпіння і пробувати щось міняти, причому не тільки в самій дитині, скільки в собі. Змінивши своє ставлення до малюка, можна змінити і його реакцію.